Ubezpieczenie upraw polowychCo można ubezpieczyć i od jakich ryzyk?
Ubezpieczenie upraw polowych to ustawowy obowiązek. Zgodnie z przepisami rolnik musi ubezpieczyć przynajmniej swoich 50% zasiewów w gospodarstwie, ponieważ jest to warunkiem otrzymania dopłat bezpośrednich. Ale chociaż stawki ubezpieczeń nie są niskie, to warto pomyśleć o ubezpieczeniu wszystkich upraw i zwierząt. Tym bardziej, że w tym roku dopłata z budżetu państwa wynosi aż 65% wysokości składki na ubezpieczenie.
Co można ubezpieczyć i od jakich ryzyk?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami stosowane są z budżetu państwa dopłaty do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od wystąpienia następujących zdarzeń losowych:
- dla upraw zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych,
- dla bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, uboju z konieczności.
Dopłaty z budżetu państwa do składek ubezpieczenia przysługują producentom rolnym w wysokości do 65% składki w przypadku zawarcia przez producenta rolnego umowy ubezpieczenia zawierającej pakiet rodzajów ryzyka i określenia przez zakład ubezpieczeń stawki taryfowej nie przekraczających 9% sumy ubezpieczenia. W przypadku upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy V i VI powyższa stawka taryfowa będzie mogła zostać określona w wyższej wysokości, tj. odpowiednio 12% i 15% sumy ubezpieczenia tych upraw.