Jakie są obowiązkowe ubezpieczenia rolnika?
OC rolnika
Obowiązek zakupu OC powstaje w momencie, kiedy osoba wchodzi w posiadanie gospodarstwa rolnego. Ubezpieczenie jest ważne przez 12 miesięcy. Po tym czasie jest automatycznie przedłużane, chyba że rolnik zdecyduje się na jego wypowiedzenie najpóźniej na jeden dzień przed końcem trwania polisy. Ubezpieczenie OC rolników jest bardzo ważne, podobnie jak dla kierowców istotne jest posiadanie OC. Dlaczego? W momencie spowodowania szkody sprawca nie musi wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni. Zrobi to ubezpieczyciel, z którym zawarta została umowa OC. W przypadku rolników jest to szczególnie ważne, ponieważ OC chroni ich przed koniecznością ponoszenia kosztów spraw, spowodowanych na innych osobach.
Ubezpieczenie budynków rolniczych
Polisa chroni wszystkie budynki, wchodzące w skład gospodarstwa rolnego, przed ogniem, huraganem, powodziami czy innymi zdarzeniami losowymi. Co bardzo istotne, polisa musi być zakupiona w dniu, kiedy budynek w gospodarstwie rolnym zostanie pokryty dachem. Ubezpieczenie nie dotyczy namiotów i tuneli foliowych, budynków które przeznaczone są do rozbiórki i tych, których stan techniczny przekroczył 100% norm zużycia.
Ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych
Ochroną objęte są wszystkie pojazdy, wchodzące w skład gospodarstwa, np. kombajny. Ubezpieczenie OC musi zostać wykupione najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.
Co wchodzi w skład OC rolnika?
OC rolników to jeden z trzech obowiązkowych typów ubezpieczenia dla osób, prowadzących działalność rolną. Zakres ubezpieczenia OC dla rolnika jest dokładnie opisany w ustawie. Ubezpieczenie zadziała przede wszystkim w przypadku wyrządzenia szkód osobom trzecim, włączając w to uszkodzenia ciała, śmierć lub uszkodzenie mienia. OC rolnika obejmuje również wszystkie szkody, spowodowane w związku z ruchem pojazdów wolnobieżnych, znajdujących się w posiadaniu rolnika. Należy jednak podkreślić, że ciągnik rolniczy nie jest traktowany jako pojazd wolnobieżny.
Kto musi płacić ubezpieczenie rolne?
Do zakupu OC zobowiązana jest każda osoba, która jest posiadaczem gospodarstwa rolnego. Zgodnie z definicją, za rolnika można uznać osobę, która znajduje się w posiadaniu lub współposiadaniu gospodarstwa rolnego. Należy podkreślić, że za gospodarstwo rolne uważa się obszar użytków rolnych przekraczający w sumie powierzchnię hektara, przynajmniej w części podlegających opodatkowaniu rolniczemu.
Składka OC rolników ustalana jest na podstawie różnych czynników, m.in. liczby hektarów, tego czy w gospodarstwie znajdują się zwierzęta hodowlane, czy rolnik posiada pojazdy wolnobieżne lub czy zatrudnia pracowników.
Jakie zdarzenia losowe są objęte ochroną?
Art. 67 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK podaje 13 zdarzeń losowych, które muszą być objęte ochroną w ramach ubezpieczenia budynków gospodarstwa rolnego.
- Deszcz nawalny – dotyczy opadu deszczu o współczynniku wydajności minimum 4.
- Eksplozja – dotyczy również szkód wywołanych implozją.
- Grad
- Huragan – dotyczy wiatru, którego minimalna prędkość to 24 m/s, wyrządzającego masowe szkody. Pojedyncza szkoda może zostać uznana jako skutek huraganu, jeśli zostanie stwierdzony w najbliższym sąsiedztwie.
- Lawina – dotyczy gwałtownego zsuwania się lub staczania ze zboczy falistych lub górskich mas lodu, śniegu, kamieni, skał, błota, ziemi.
- Obsunięcie się ziemi – dotyczy szkód spowodowanych przez zapadanie się ziemi (obniżenia się terenu wskutek zawalenia się podziemnych pustych przestrzeni w gruncie) i usuwanie się ziemi (ruchy ziemi na stokach).
- Ogień – dotyczy takiego, który przedostał się poza palenisko lub powstał bez niego i rozszerzył się o własnej sile.
- Opady śniegu – dotyczy ciężaru pokrywy śnieżnej, która przekracza 85% wartości normowej obciążenia śniegiem gruntu dla obszaru, na którym znajduje się budynek.
- Podtopienie – dotyczy zalania terenu wskutek deszczu nawalnego lub spływu wód po zboczach, stokach na terenach falistych i górskich.
- Powódź – dotyczy zalania terenu wskutek podniesienia się poziomu wody w korytach wód stojących lub płynących.
- Tąpnięcie – dotyczy wstrząsów podziemnych spowodowanych pęknięciem skał.
- Uderzenie pioruna
- Uderzenie statku powietrznego – dotyczy katastrofy lub przymusowego lądowania samolotu silnikowego, bezsilnikowego i innych obiektów latających, a także upadku ich ładunku lub części.
Firmy mogą oferować ubezpieczenie budynków rolniczych w dwóch wariantach: podstawowym, którego zakres odpowiada przepisom ustawy, oraz rozszerzonym, który zawiera dodatkową ochronę na wypadek innych ryzyk. Wariant rozszerzony może oferować ochronę na wypadek np. przepięcia, wandalizmu, upadku drzew z przyczyn innych niż wymienione powyżej, szkód mrozowych – czyli powstałych wskutek zamarznięcia wody w instalacjach lub urządzeniach w budynku mieszkalnym.
Czego nie obejmuje ubezpieczenie OC rolników?
Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, istnieje siedem rodzajów szkód, kiedy OC nie zadziała. Zgodnie z Art. 53 Ustawy:
Zakład ubezpieczeń nie odpowiada za szkody:
- w mieniu, wyrządzone rolnikowi przez osoby pracujące w jego gospodarstwie rolnym lub pozostające z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym albo osobom pozostającym z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub pracującym w jego gospodarstwie rolnym;
- spowodowane przeniesieniem chorób zakaźnych niepochodzących od zwierząt;
- w mieniu, spowodowane wadą towarów dostarczonych przez osobę objętą ubezpieczeniem albo wykonywaniem usług; jeżeli wskutek tych wad nastąpiła szkoda na osobie, zakład ubezpieczeń nie ponosi odpowiedzialności tylko wtedy, gdy osoba objęta ubezpieczeniem wiedziała o tych wadach;
- powstałe wskutek uszkodzenia, zniszczenia, utraty lub zaginięcia rzeczy wypożyczonych lub przyjętych przez osobę objętą ubezpieczeniem OC rolników do użytkowania, przechowania lub naprawy;
- polegające na utracie gotówki, biżuterii, dzieł sztuki, papierów wartościowych, wszelkiego rodzaju dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych i innych;
- polegające na zanieczyszczeniu lub skażeniu środowiska;
- wynikłe z kar pieniężnych, grzywien sądowych i administracyjnych, a także kar lub grzywien związanych z należnościami wobec budżetu państwa.
Czym jest dodatkowe ubezpieczenie Agro Casco?
Oprócz ubezpieczeń obowiązkowych można zdecydować się na tzw. Agro Casco, czyli odpowiednik samochodowego AC. Ubezpieczenie dobrowolne to dobre zabezpieczenie pojazdów rolniczych, których wartość z reguły jest bardzo wysoka, a które mogą być szczególnie narażone na uszkodzenia.
Co to jest budynek gospodarstwa rolnego?
Budynek wchodzący w skład gospodarstwa rolnego to obiekt budowlany, który ma więcej niż 20 m2 i cechy wyszczególnione w art. 3 pkt 2 ustawy o prawie budowlanym. Przywołany artykuł podaje, że budynek musi być trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz mieć fundamenty i dach.
Uwaga: budynek gospodarczy nie jest budynkiem gospodarstwa rolnego, chociaż służy do celów innych niż mieszkaniowe. Budynkiem gospodarczym nie jest też:
- garaż,
- budynek służący do przechowywania płodów rolnych,
- budynek przeznaczony do hodowli lub trzymania zwierząt w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej lub gospodarstwa rolnego.
Ochroną ubezpieczeniową można objąć również budynki gospodarcze w budowie. Jeszcze inną kategorią są budowle. Ubezpieczyciele wymieniają różne przykłady budowli na posesji np. wiatę, śmietnik, basen ogrodowy, przydomową oczyszczalnię ścieków, wyposażenie placu zabaw dla dzieci, grill ogrodowy. Budowle muszą być trwale związane z gruntem.
-
Georgia governor candidate Stacey Abrams is $200,000 in debt. She’s not alone
Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination.