Carpooling – ubezpieczenie dla pasażerów pojazdu w razie wypadku
Praktyka carpoolingu staje się coraz bardziej powszechna, ponieważ jest praktyczna, ekologiczna i przede wszystkim ekonomiczna. Jednak mimo wszystko lepiej jest sprawdzić ubezpieczenie na wypadek roszczeń. Rzeczywiście, rozsądniej jest znać wszystkie warunki odszkodowania w przypadku roszczenia. Ponadto, w razie wypadku pasażerowie mogą być również świadkami.
Środki ostrożności w zakresie ubezpieczeń.
W przypadku wszystkich rodzajów umów carpoolingowych kierowcy będą musieli powiadomić ubezpieczyciela, podając wszystkie parametry i warunki ubezpieczenia. Pasażer musi sprawdzić wszystkie szczegóły dotyczące ubezpieczenia, zwłaszcza jeśli jest ono odpłatne. Niedopełnienie tego obowiązku może spowodować, że w razie wypadku ubezpieczony będzie narażony na ryzyko braku ochrony ubezpieczeniowej. Kierowca powinien również sprawdzić kilka zapisów umowy ubezpieczeniowej, a mianowicie klauzulę o wyłączności prowadzenia pojazdu, zanim pozwoli pasażerowi prowadzić ubezpieczony samochód. Ostatecznie, w niektórych przypadkach samochód jest ubezpieczony tylko wtedy, gdy jest prowadzony przez wskazanego kierowcę.
Odszkodowanie ubezpieczeniowe.
Poniesione szkody zostaną ubezpieczone lub zwrócone zgodnie z zakresem odpowiedzialności i gwarancji zapisanych w umowie ubezpieczeniowej. W przypadku braku gwarancji na uszkodzenia samochodu lub całkowitej odpowiedzialności w razie wypadku, ubezpieczyciel nie zwróci wszystkich ewentualnych szkód materialnych w pojeździe. Szkody poniesione przez osobę trzecią lub pasażera w przypadku carpoolingu zostaną w pełni zrekompensowane przez firmę ubezpieczającą samochód w ramach obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Zasada ta ma jednak swoje ograniczenie, w przypadku gdy pasażerowie popełnią winę nieusprawiedliwioną, która jest objęta klauzulą wyłączności wypadku.
Wszystko, co musisz wiedzieć o carpoolingu.
Zasadniczo carpooling polega na wspólnym korzystaniu z pojazdu przez kilku pasażerów jadących do tego samego celu. W ten sposób koncepcja ta umożliwia sąsiadom studentów lub kolegów z biura korzystanie z jednego samochodu w celu podróżowania do biura, na uczelnię lub na wakacje. Generalnie carpooling jest organizowany bezpośrednio między pasażerami a kierowcami. Ponadto firma specjalizująca się w tej dziedzinie może pośredniczyć w kontaktach między pasażerami a kierowcą. Istnieją więcej niż dwa sposoby korzystania z pojazdów, zwłaszcza w przypadku regularnych carpoolingów. Pasażerowie mogą korzystać z nich na zmianę. Do tego dochodzi jeszcze korzystanie z samochodu i udział pasażerów w kosztach podróży, czy to za opłatę drogową, czy za paliwo.